Pazartesi , Aralık 5 2016
Başlangıç / Sorular / Torpille işe girmek kul hakkı mı

Torpille işe girmek kul hakkı mı

Sponsorlu Bağlantılar

Torpille işe girmek kul hakkı mı

Soru

Hocam selamun aleyküm. Ben devlet dairesine torpille girdim. Yani durumu tam olarak anlatayım ilk olarak kpss puanı baz alınıyor burada torpil yok. sonra beceri eğitimi oluyor burada da torpil yok. ikisini de hakkıyla geçtim. bir de sözlü mülakat oluyor burada torpil yapıldı. Bu işe girebilmek için yıllarca çok dua ettim, çok ihtiyacım vardı ama gel gelelim bu işe de torpilsiz girmek imkansızdı çünkü şuan benle birlikte giren arkadaşlarımın hiçbiri torpilsiz girmemiş. Şunu düşünüyorum kafama hep takılıyor acaba ben çok dua ettiğim için mi Allah birilerini vesile edip bu işe girmeme neden oldu. Yani sormak istediğim her torpil yaptıran birilerinin hakkına girmiş olur mu ? belki Allah istediği için o kişi vesile olmuştur diyorum. İnşaAllah bir kılıf uydurmamışımdır kafamda. Niyetim iyi hocam inşaAllah kafamdakileri doğru anlatabilmişimdir. Allah’a emanet olun.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bir kimsenin kriterleri uymadığı ve daha layık birileri olduğu halde araya başkalarını koyarak bir işi elde etmesi caiz değildir. Bu duruma kısaca torpil denir. Ancak bu konuda şu hususları açıklamakta yarar olacaktır inşaallah.

– Bir kimsenin hakkı olmadığı halde bir şeyi elde etmek, elde edilen şeylerin asıl sahiplerine haksızlık olacağından dolayı zulüm yerine geçer.

– Hakkı olan bir şeyi, ancak araya adam koymak suretiyle elde etmeye çalışmak. Bu durum caizdir. Çünkü, hak ettiğine inandığı bir şeyi normal yolla elde etmek zor olduğu için, kendi hakkını gücü yeten birilerinin eliyle elde etmeye çalışmaktır. Burada kul hakkı diye bir şey yoktur. Çünkü, liyakat sahibi olduğu hâlde hak ettiği görevi alamayan kimselere yardımcı olmak ise iltimas / torpil niteliği taşımaz.

– Şayet bir kimse bir işe hakkı olmadığı halde torpil aracılığı ile işe girerse kul hakkına girmiş olur. Ama bu kimsenin kazancı haram olmaz. Bunun nedeni çalıştığı işinin karşılığını çalışarak almasından dolayıdır.Fakat hem torpil aracılığı ile hemde işin ihmal etmesi o kişinin kazancını haram kılar.

– Torpilin caiz olması için, torpil olmaksızın hiçbir şekilde hakkını alamaması ve kendisinin de bunu hak etmiş olması şarttır. Bu şekildeki bir muamelenin adı “torpil” değil “hakkını koruma” olur. Örneğin, atanacak kadar puanı yüksek olduğu hâlde ve diğer şartları da daha iyi olduğu hâlde, kendisinden daha aşağıdaki birisi torpille önüne geçecekse, o zaman (kendi hakkını korumak için) torpil yapması caiz olur. Aksi hâlde caiz olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

2 Yorumlar

  1. Anladım hocam Allah razı olsun güzel açıklamışsınız. Kriterlerim uyuyor ayrıca Allah var çok sıkıntı çektim bu işe gerçekten ihtiyacım vardı. Allah’a emanet olun.

  2. eee şimdi sen işe girdin örneğin aylık 3000 tl maaş alıyorsun işe giremeyen kişide aylık 1500 tl maaş alıyor.
    Bu aradaki fark ne olacak
    1500 tl çalışan kişi çocuklarına bir şey alırken düşünerek alacak sen ise düşünmeden alacak
    o çocukların hakkı ne olcak
    ben hoca felan değilim ama ya doğru vardır ya eğri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.