Pazar , Aralık 4 2016
Başlangıç / Sorular / Süt emen bebeğin idrarı necis mi

Süt emen bebeğin idrarı necis mi

Sponsorlu Bağlantılar

Süt emen bebeğin idrarı necis mi

Soru

Selamun aleykum hocam. 1 haftalık kız bebeğin kakası çişi necis midir? süt emen bebeğin idrarı necis mi ? Lütfen bilgi verir misiniz.

Cevap

Aleykum selam. Süt emen kız çocuklarının kakaları ve idrarları necistir. Bu konuda geçen hadisi şeriflerden bazıları şöyledir:

Ümmü Kays binti Mishan radıyallahu anha’dan rivayet ediliyor:

ÜmmüKays henüz yemek yemeye başlamamış olan küçük bir oğlunu Rasulullah’a getirmiş. Bebek Rasulullah’ın kucağındayken onun üzerine bevletmiş. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem de su istemiş ve elbisesinin üzerine serpmişti, fakat elbiseyi yıkamamıştı.[Buhari, 223. Müslim, 267.]

Hz. Ali radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu; “Süt emen erkek çocuğun idrarının üzerine su serpilir, kız çocuğun idrarı ise yıkanır.”[Tirmizi, 610. Müsnedi Ahmet, 1/76] Katade diyor ki: Bu hüküm henüz yemek yemeye başlamamış çocuklar içindir. Yemek yedikleri zaman her ikisinin idrarı da yıkanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.