Pazar , Aralık 4 2016
Başlangıç / Sorular / Şirk tövbe edildiği takdirde affedilir mi

Şirk tövbe edildiği takdirde affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Şirk tövbe edildiği takdirde affedilir mi

Soru

Hocam şirk tövbe edildiği takdirde affedilir deniliyor fakat şöyle bir şey var Zümer 53, ayet indiğinde bir adam sirk koşmakta dahil mi diye uç kere sormuş ve olumlu cevap alamamış. Madem affedilmiyor neden tovbe edilebilir deniliyor . Peygamberimiz olumlu cevap vermemiş. İkincisi soruyu soran kişi madem sirk tovbeyle affediliyor. Neden uç defa kaygılanarak soruyor yani kafirlere mi üzülüyor ?

Cevap

Şirkten tövbe ederek affedilen binlerce sahabi olduğu kuran ve sünnette belli olan ve şüphe olmayan bir konudur. Bu durum kesindir. Ancak tövbe etmeyeden şirk üzerinde olan, münafık olan ve müşrik olarak ölenler bunun dışındadır.

Zümer suresi 53. ayet:
قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.