Pazar , Aralık 11 2016
Başlangıç / Güncel Konular / Oruç nasıl tutulur nasıl niyet edilir

Oruç nasıl tutulur nasıl niyet edilir

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç Nasıl Tutulur

Soru
İyi günler hocam,

Malum bir ramazan ayına girmek üzereyiz. Ben hiç oruç tutmayan bir aile içerisinde büyüdüm. Maalesef oruç hakkında yeterli bir bilgiye sahip değilim. Oruç ne şekilde tutulur biraz aydınlatırsanız memnun olurum. Teşekkür ederim.

Cevap

Değerli kardeşim Allah yardımcınız olsun ve niyetinizi halis eylesin.

Oruç islamda ne orucu tutacağına niyet ederek, İmsak vakti dediğimiz vakitten (en kolayı bunu imsakiyelerden veya namaz takviminden bakabilirsiniz) akiam güneş batana kadar yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden uzak durarak tutulur.

Ayrıca şunlarıda kısaca izah edelim: oru. ibadetinin farzları üçtür: 1- Niyet etmek, 2- Niyeti, ilk ve son vakitleri arasında yapmak, 3- İmsak vaktinden Güneş batana kadar orucu bozan her şeyden sakınmak.

Orucun faziletini arttırmak için orucun bir takım sünnetleri ve adablarıda vardır bunlarada riayet ederek tutulan oruç Allah katında inşaallah makbul bir oruç tutulmuş olur.

Allaha emanet olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sadaka kutusu nereye konulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Bayramların diğer günlerden farkı nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Bayramların diğer günlerden farkı nelerdir Bayram günlerinin diğer günlerden farkı o güne verilen …

Başkalarını aldatmak amacıyla ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söz

Sponsorlu Bağlantılar Başkalarını aldatmak amacıyla ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söz Başkalarını aldatmak amacıyla ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.