Cuma , Aralık 2 2016
Başlangıç / Sorular / Namazda sure sırası varmı

Namazda sure sırası varmı

Sponsorlu Bağlantılar

Namazda sure sırası varmı

Soru

mrb nasr suresinden sonra tebbet okunur mu 2 li rekatlarda yada farz namazlarının ilk 2 rekatında ilk rekatında nasr ikinci rekatında tebbet hocalar okuyor.

Fakat anlamadığım şu, bildiğim kadar ilk rekatta okuyacağımız sure sayısı ikinci rekatta okuyacağımız sure sayısından uzun olmalı bildiğim kadar ama burada nasr 3 e ayet diyor tebbet 5 ayet diyor. Yani otomatik olarak ilk rekattaki kısa ikincisindeki ise uzun oluyor. Aydınlatır mısınız rica etsem.

Cevap

Merhabalar kardeşim. Namazlarda fatihadan sonra okunan zammı surelerin veya ayetlerin sıralamasına göre okunması sünnettir. Sizin sorduğunuz soruda sıralamaya uyarak her rekatta bir sure okunursa ve bu surelerden ikinci rekatta okunan birinci rekattakine göre daha uzun olursa ne olur? Bu sıralama hakkında hadisi şerifler olduğu için bir mahzuru yoktur. Ayrıca esas ve önemli olan sıralamayı gözetmektir. Oradaki uzunluklar hem fazla değil hemde sünnette bu var olduğu için okunabilir. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.