Pazar , Aralık 4 2016
Başlangıç / Sorular / Maliki mezhebini taklit ederek abdest

Maliki mezhebini taklit ederek abdest

Sponsorlu Bağlantılar

Maliki mezhebini taklit ederek abdest

Soru

Hayırlı günler hocam, ben Maliki Mezhebi’ni taklit eden Hanefi bir erkeğim. Size iki sorum olacak:

Maliki Mezhebi’ni taklit ederken alınan Gusül Abdesti’nde önceden mutlaka Namaz Abdesti almak şart mıdır? Ben Namaz Abdesti almadan aldım Gusül Abdesti’ni.

İkinci sorum da; bu şekilde Gusül Abdesti alırken avret yerime dokundum.Namaz Abdesti aldıktan sonra avret yerine dokununca namaz abdestinin bozulduğunu yeni öğrendim diyebilirim. Fakat Gusül Abdesti’nde konusunda durum nasıl?Gusül Abdesti alırken avret yerime dokunduğum için Gusül Abdesti’ni bitirdikten sonra içime bir şüphe düştü.Namaz Abdesti’nde avret yerine dokununca abdest bozuluyorsa Gusül Abdesti alırken veya aldıktan sonra avret yerine dokununca bozulur mu diye?Endişelendim ve size bir sorayım dedim.

Bu iki konu ile ilgili olarak bilgilendirirseniz sevinirim.

Cevap

Hayırlı günler kardeşim. Maliki mezhebinde gusül abdestinden önce abdest almak şart değildir. Malikilere göre kişinin kendi cinsel organını ellemesi namaz abdestini bozar. Eğer gusül abdesti aldıktan sonra bu durum gerçekleşmişse o zaman namaz abdestiniz bozulur. Hanefilerde ise cinsel organına dokunmak abdesti bozmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.