Pazartesi , Aralık 5 2016
Başlangıç / Sorular / Kadınlar sesli namaz kılabilir mi

Kadınlar sesli namaz kılabilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlar sesli namaz kılabilir mi

Soru

Bir bayan olarak beş vakit namazda hem sünnet hem farz tekbirden selama kadar yalnız kıldığım zamanlarda sesimi yanımda biri var gibi konuşur gibi ses tonu ile kalıyorum. Huşu bu şekilde daha iyi oluyor.. doğrumu yanlış mı?

Cevap

Sesli kıraatin olmadığı yerlerde kadın olsun erkek olsun sesli okuması mekruh olur, sesli okunmaması gerekir. Kendi işiteceği kadar bir ses tonu ile okuması gerekir. Bu sorunuz hanefi mezhebine göre cevabı şöyledir:

Hanefiler dediler ki: Sesli kıraatin en azı, kişinin fazla yakınında olmayan, meselâ birinci saftaki kimselerin duyması kadar olanıdır. Birinci saftakilerden bir veya iki kişi (İmamın) sesini duyacak olursa bu yeterli olmaz. Sesli kıraatin üst sınırı yoktur. Sessiz kıraatin en azı ise, kişinin bizzat kendisinin veya yakınında bulunan bir veya iki kişinin duyması kadar olmalıdır. Tashih-i hurûf ile birlikte dilin hareket ettirilmesi sahîh kavle göre sessiz kıraat için yeterli olmaz. Kadına gelince onun sesi, mûtemed görüşe göre avret değildir. Buna göre namazın kıraati hususunda kadınla erkek arasında bir fark yoktur. Yalnız bu, kadının sesinde bir nağme veya gevreklik olmaması şartına bağlıdır. Çünkü böyle bir sesi duyan erkeklerin şehvetleri galeyana gelebilir. Bu takdirde kadının sesi avret sayılır. Bu nitelikteki sesiyle kıraati de edâ etmesi namazını bozar.
Kaynak: Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.