Cumartesi , Aralık 3 2016
Başlangıç / Sorular / Hz Muhammedin doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum hakkında bilgi

Hz Muhammedin doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum hakkında bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Muhammedin doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum hakkında bilgi

Soru

Selamun aleykum hocam. Hz. Muhammed in doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum nasıldı? Lütfen kısaca anlatır mısınız.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Efendimiz (sav) doğmadan bölgede insanlar mutsuz, kadınlar değersizdi, kız çocukları diri diri gömülüyordu, Allah’a inanmayan insanlar kendi elleriyle yaptıkları putlara tapıyorlardı. Ahlaksızlık diz boyu ,insanlık en karanlık çağını yaşıyordu. Kainatın efendisi (sav) ana rahmine düştüğü andan itibaren dünyada çirkinlikler azalıp, güzellikler birer birer zuhur etmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir yorum

  1. Merhaba. İnsanlığın güven ve huzura en çok muhtaç olduğu bir dönemde Allah bir rahmet olarak peygamber aleyhisselamı gönderdi. Hz.Muhammed aleyhisselamın doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum en basit ifade ile tam bir zulüm ortamı hakimdi. İnsanlar birbirlerine güvenmiyordu. Güçlü ve zenginler her zaman haklı sayılıyordu. İnsanlar güven içerisinde yolculuk ve ticaret yapamıyorlardı. İleri gelen kimseler dilediği gibi hareket etme hakkına sahip oluyordu. Fakirler, köleler ve kadınlar bir eşya gibi muameleye tabi tutuluyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.