Pazartesi , Aralık 5 2016
Başlangıç / Güncel Konular / Hazreti İbrahim Kimdir Kısaca

Hazreti İbrahim Kimdir Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. İbrahim (as)’ın Hayatı Kısaca özet olarak

Doğumu kesin olarak bilinmemekle birlikte M.Ö. 2000’li yıllar olarak tahmin edilmektedir. Günümüzde üç semavi din olarak mensubu bulunan Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet dinlerinde Peygamber olarak kabul edilen yüce bir peygamberdir.

Değişik rivayetler olsa da İslamiyetin açıkladığı gibi İbrahim (as) Harran’da dünya ya gelmiş ve daha sonraları babası onu Babil olarak da bilinen mukaddes Filistin topraklarına götürmüştür.

Etrafında binlerce puta tapan müşrikler olmasına rağmen o asla putlara tapmadı. O gerçek ve bir olan Allah’a iman etmiştir. Ve yine o ismi Kur’an-ı kerim’de en çok zikredilen peygamberlerdendir.

Bu diyarlarda putperestlerle olan mücadelesi Kur’an-ı kerim ve hadisi şeriflerde uzun uzun anlatılmıştır.

Yine o verdiği bu mücadelede putperestler tarafından ateşe atılmış ve Allah tarafından bir mucize olarak yanmamıştır.

Bu olaylardan sonra Nemrutun bulunduğu bölgeden ayrılarak eşi Sare, yeğeni Lut (as) ve beraberinde kendisine iman edenlerle birlikte önce Harran’a, daha sonra Ürdün, Mısır ve nihayetinde Filistin’e gider.

Hayatında ki en büyük imtihanlarından bir tanesi de oğlu İsmail (as)’ın Allah tarafından kurban edilmesi istenmesi hadisesidir. Kur’an-ı kerim ve hadisi şeriflerde yine bu konuya geniş yer ayrılmış ve anlatılmıştır.

İslami kaynaklarda ölümü ile ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Bununla birlikte gelen bazı rivayetler de ölümü hakkında bazı görüşler mevcuttur. Gelen bu görüşlerde ölüm yaşı ile ilgili değişik görüşler mevcuttur bunlardan bazıları 175 ve kimilerine göre 200 olarak tahmin edilmektedir.

İbrahim (as)’ın en büyük özelliklerinden bir tanesi de oğlu ile birlikte kabeyi inşa etmsi ve insanları hacca davet etmesidir.

Hazreti İbrahim

Soru

Selamun aleykum. Hazreti İbrahim aleyhisselam kimdir? Hazreti İbrahim aleyhisselamın hakkında kısaca bilgi istiyorum.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Kuranı kerimde kıssası uzun uzun anlatılan ve övülen azim peygamberlerdendir. Allah onu bizlere kuranı kerimde özellikle verdiği tevhit mücadelesinde örnek olarak göstermiştir.

Hz. İbrahim Hayatı Hakkında Bilgi Kısa

Hz. İbrahim’in soyu Hz. Nuh’un oğlu Sam’a dayanmaktadır. Babil’de doğmuştur. Hz. Nuh vefat ettikten sonra Hz. İbrahim’e kadar iki peygamber daha geldiği rivayet edilir. Bu iki peygamber toplam 1143 sene yaşamıştır. Hz. İbrahim’den önceki Hz. Hud, 630 yıl yaşamıştır. Hangi yıl peygamberlik yaptığı tam olarak bilinmemektedir. Kur’an’da adı geçen peygamberlerdin biridir. Ülül’azm peygamberlerinin üçüncüsüdür. Babil şehrinde yaşayan Keldani kavmine peygamber olarak gönderildi.

Peygamberler derecelendirildiğinde Hz. Muhammed S.A.V’dan sonra ikinci sırada gelir. Daha çocuk yaşında Allah’ın varlığını, yine Allah’ın kendisine bahşettiği yüksek akıl yeteneğiyle bulmuştur. Allah ona hitap ederken “dostum” ifadesini kullanmıştır. Oğulları İsmail ve İshak peygamberler kendisinden sonra peygamberlik yapmıştır. Kendisinden sonra bütün peygamberler onun soyundan gelmiştir. Bu yüzden kendisine peygamberlerin babası denmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in büyük dedesidir. Kendisine 10 sayfa gönderilmiştir. Babasının ismi konusunda din alimleri tarafından anlaşmazlık vardır. Annesinin adı Emile olarak bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Abdest duası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Müslümanlar neden zulme uğruyor

Sponsorlu Bağlantılar Muslumanlarin dusmanlari hristiyanlarda daha coktur. Hristiyanlar muslumanlardan daha cok oldugu icin dunyadaki hristiyanlar …

Kuranı Kerim olmasaydı ne olurdu

Sponsorlu Bağlantılar Kuranı Kerim olmasaydı ne olurdu Kuran-i Kerim, biz Müslümanlara yol gösteren büyük ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.