Cuma , Aralık 2 2016
Başlangıç / Güncel Konular / Evde köpek beslemek dinen caiz mi

Evde köpek beslemek dinen caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar

Köpeklerin evin içerisinde beslenmesi İslam dininde yasaktır. Bu yasak aslında tıbbi ve sosyal açıdan sayısız faydaları olan bir yasaktır. Bazı ihtiyaç durumlarında köpek beslemek caizdir. Bu konuda bazı hadisi şerifler ve fıkhi kaideler kısaca şöyledir:

Hanefilerde esah olan, köpeğin bizatihi necis olmadığıdır, zira korunma ve avlanmada ondan yararlanılmaktadır. Domuz ise bizatihi necistir. Kur’an’daki “O pistir” ayetinden kasıt domuzdur.

Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir. Vücudunun diğer yerleri buna kıyas edilmez. Ağzını kaba sokarsa, o kap yedi defa yıkanır. Resulullah (asm) buyurdu ki:

“Köpek sizden birinin kabından içerse, onu yedi defa yıkasın.”

“Köpeğin ağzını soktuğu sizden birinin kabının temizliği, ilki toprakla olan yedi defa yıkamaktır.” (Ahmed, Buhari, Müslim)

Resûl-i Ekrem (asm) şöyle buyuruyor:

“Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere, köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir.”(Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 56-58)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İsraf neye denir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kader konusunda toplumda var olan yanlış anlayışlara örnek veriniz

Sponsorlu Bağlantılar Kader konusunda toplumda var olan yanlış anlayışlara örnek veriniz Kader, insanların yaptıkları seçimler …

Hısızlık niçin kötü bir davranıştır

Sponsorlu Bağlantılar Hısızlık niçin kötü bir davranıştır Hırsızlık demek insanların izni olmadan onların eşyalarını kullanmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.