Pazartesi , Aralık 5 2016
Başlangıç / Sorular / Erkek eşinin cenazesini yıkayabilir mi

Erkek eşinin cenazesini yıkayabilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Erkek eşinin cenazesini yıkayabilir mi

Soru

Selamun aleykum hocam. Hanımı vefat eden bir erkek onun cenazesini yıkaması caiz midir? Erkek eşinin cenazesini yıkayabilir mi lütfen anlatır mısınız.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Cenazeleri yıkama durumundaki mahremiyetin durumu hayatta olanların mahremiyet durumu gibidir. Sadece bu durum karı koca için farklıdır. Bu konuda fıkıh kitaplarımızda şöyle açıklama bulunmaktadır:

Bir kadın vefat eden kocasının cenazesini yıkayabilir. Çünkü kocasının ölümünden sonra dört ay on gün iddet bekleyecektir. Bu iddet müddeti tamamlanıncaya kadar kadın bir başkası ile evlenemez. Fakat bir erkek ölen hanımının cenazesini yıkayamaz. Çünkü erkeğin iddet bekleme gibi bir durumu yoktur. Hanımı ölür ölmez aralarındaki karı koca münasebeti bitmiş sayılır. Artık o kadın kendisi için bir yabancıdan farksızdır. Bu Hanefi mezhebine göredir. Diğer üç mezhebe göre ise karı, kocasının cenazesini yıkayabildiği gibi, koca da karısının cenazesini yıkayabilir. (Mehmed Paksu, Meseleler ve Çözümleri-II, s.149-150, Nesil Yayınları, İstanbul, 2000)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.