Pazar , Aralık 4 2016
Başlangıç / Sorular / Dini bir konuda gülmek şirk midir

Dini bir konuda gülmek şirk midir

Sponsorlu Bağlantılar

Dini bir konuda gülmek şirk midir

Soru

Merhaba arkadaşlar ,
Vesveseli bir insanım sizlere bir konuda danışmak istiyorum biraz garip bir konu. Arkadaşlar kendi aralarında muhteşem yüzyıl adlı diziden konuşuyorlardı. Orda perşembe gecesinin öneminden bahsediyorlardı . Ondan sonra ateist bir arkadaşım “ne yani perşembe gecesi sevişiyor muyuz sevap mı oluyor dedi ” bende istemeden de güldüm. Sonra ona “Osmanlı’da perşembe gecesi doğan şehzadeye daha önemli bir gözle bakıldığı hakkında tarihi bir bilgi verdim ” gülmemden ötürü pişmanlık duyuyorum yapmamam gerekirdi acaba bu hareketim şirk sayılır mı ?

Cevap

Merhabalar. Bu anlattığınızda herhangi bir sorun görünmüyor. Çünkü alay edilen dini bir mesele yoktur. Perşembe geceleri eşi ile ilişkiye girmek sevap mıdır yani denmiş ve sizde gülmüşsünüz. Bunda herhangi bir sakınca yoktur. Ancak açıkça dini bir konu hakkında alay etmek, dalga geçmek ve hafife alarak eğlenmek insanı küfre götürür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

2 Yorumlar

  1. Günah ve sevap dinle alakalı şeylerdir. Tevbe Suresi 65-66.Ayet açık. Bu tür ciddi şeylerle alay edilemez. Şirk’tir.

  2. Evet kardeşim, eğer günah veya sevap olan bir şeyle alay edilse küfre sebep olur. Ama arkadaş alay ettiğini söylemiyor. İnsan dini bir mesele konusunda alay etmeksizin veya hakir görmeksizin sadece hoşuna gitmesinden dolayı tebessüm etmesi veya gülmesi küfre girer mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.