Cumartesi , Aralık 3 2016
Başlangıç / Güncel Konular / Dinde zorlama yoktur ayetinin yorumu

Dinde zorlama yoktur ayetinin yorumu

Sponsorlu Bağlantılar

Soru:

İnanç konusunda zorlama olmaz. Peki, ibadet konusunda olabilir mi? dinde zorlama yoktur ayetinin açıklamasını yapar mısınız.

Cevap:

Selamun aleykum. İslam dini kıyamete kadar bütün çağlara hitap edecek mükemmellikte gönderilmiştir. İnsanı hür iradesiyle başbaşa bırakan dinimiz , insana iman etmesi için zorlamada bulunmayı yasaklamıştır. İlgili olarak geçen ayette şöyle buyrulmuştur:

“Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkar edip, Allah’a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir.” (Bakara, 2/256)

İbadetler konusunda genel manada bir zorlama yoktur. Ancak bazı haramların yasaklanması, ibadetlerin teşviki ve devlet eli ile insanların dinlerini yaşamaları sağlanması gibi durumlar vardır. Ancak  yinede bu durumlar zorlama ile karıştırılmaması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kuran satmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Müslümanlar neden zulme uğruyor

Sponsorlu Bağlantılar Muslumanlarin dusmanlari hristiyanlarda daha coktur. Hristiyanlar muslumanlardan daha cok oldugu icin dunyadaki hristiyanlar …

Kuranı Kerim olmasaydı ne olurdu

Sponsorlu Bağlantılar Kuranı Kerim olmasaydı ne olurdu Kuran-i Kerim, biz Müslümanlara yol gösteren büyük ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.