Pazar , Aralık 4 2016
Başlangıç / Sorular / Bebeklerin ana saçı kesilmelimi

Bebeklerin ana saçı kesilmelimi

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerin ana saçı kesilmelimi

Soru

Bebeğin ana saçı kestirilmeli mi?

bebeklerin ana saçı kesilmelimi

Hocam merhaba, doğumdan sonra ağır hastalandığım için 1 haftalıkken uygulanacak sünnetleri (bebeğim saçını kestirip sadaka vermek vb) yapamadım. Bebeğim 1.5 yaşında hala doğduğu saçıyla duruyor. Bir çok kişi ana saçıyla gezmesi günah diyor. Kazıtmam gerekmiş doğru mudur hocam. Teşekkür ederim.

Cevap

Merhaba kardeşim Allah bebeğinizi size bağışlasın. Doğumun ilk 7. gününde saçları kesilir tartılır ve ağırlığınca altın sadaka verilir. Bu uygulama sünnettir. Bu dönem artık bebeğiniz için geçmiştir. Saçlarının kazınması ise sadece ilk 7 gün için sünnettir bundan sonra artık nasıl uygun görürseniz öyle yapmanızda bir sakınca yoktur içiniz rahat olsun.

Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Her çocuk, akika kurbanı ile rehinelenmiştir. Bu kurban, (doğumunun) yedinci günü, onun adına kesilir. (O gün) saçı da tıraş edilir ve çocuğa isim de verilir.” Ebu Davud, Edahi 21, (2837, 2838); Tirmizi, Edahi 23, (1572); Nesai, Akika 5, (7, 166)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.