Pazar , Aralık 4 2016
Başlangıç / Sorular / Bayrak şiiri özellikleri

Bayrak şiiri özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bayrak şiiri özellikleri

Soru

Merhaba arkadaşlar. Bayrak şiiri hakkında bilgi istiyorum. Ödevim için bayrak şiiri özellikleri ve incelemesi lazım. Bana lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim herkese.

Cevap

Merhaba kardeşim. Bayrak şiiri vatan sevgisini ve bayrak sevgisini ve önemini en iyi anlatan şiirlerimiz dendir. Bu vatanın bağımsızlığını en iyi ifade eden bir şiir örneğidir.

Şiirde bayrak kişileştirilerek “sen” diye seslenilen sevilen (sevgili) bir varlık olarak düşünülmüştür. Seven ise “ben” yani şairin kendisidir. Bu şiir bütünü ile şair ile bayrak (ben- sen) arasındaki derin bağlılık ve sevgi üzerine kurulmuştur. Şiirde zengin hayaller ve çağrışımlar hâkimdir. Bayrak, şiir boyunca değişik varlıklara benzetilmiştir. Bayrak: “mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü; kız kardeşimin gelinliği; barışın güvercini; savaşın kartalı; yüksek yerlerde açan çiçek” tir. Bu hayaller tesadüfi değil, şiire hâkim olan “güzelleştirme” ve “yüceltme” duygularına bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.