Cumartesi , Aralık 3 2016
Başlangıç / Sorular / Balık yedikten sonra süt içtim ne yapmalıyım

Balık yedikten sonra süt içtim ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar

Balık yedikten sonra süt içtim ne yapmalıyım

Soru

Slm ben beş saat önce balık yedim ve şimdi iki bardak süt içtim zehirlenir miyim acaba? Bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazabilirler mi?

Cevap

Merhaba. Balık eğer taze ise size hiç bir zararı olmaz ama eğer bayat ise o zaman zehirleyebilir. Balık yedikten sonra süt içmenin zehirleyeceği düşüncesi hem kısmen doğru hemde kısmen yanlıştır bunun nedeni kısaca şudur:

Balığın içinde çok fazla miktarda protein bulunmaktadır ve balık yaşamını yitirdikden bir süre sonra yavaş yavaş balıkda zararlı bakteriler üremeye başlar. Zararlı bakteriler üreten balık bozulmuş kabul edilir.
Bozulmaya başlayan ( YETERİNCE TAZE OLMAYAN) Balığı tüketdikten sonra normalden fazla miktarda süt tüketmek (1 bardakdan fazlası) sütün içindeki kapsülsüz bakteriler zararlı bakteriler ile yer değiştirir ve normal balıkta etkisini göremediğimiz bakterilerden daha fazla bakteri üreterek zehirlenme diye tabir ettiğimiz bakterilenme olayı meydana gelir.
Yani esas olarak eğer denizin yanında balık tutuyorsanız ve içmek içinde sadece bir sütünüz var ise korkmadan süt ile balığınızı tüketebilirsiniz. ama diğer yandan şehir yaşamı nedeniyle market veya pazarlardan alınan ve taze diye kandırıldığımız balıkları alıp tüketmekle birlikte çoğu zaman süt bile içmeden zehirlenme tehlikesiyle karşıyayızdır aslında. Kısaca bu zehirlenme fazla miktardaki histamin proteinin artışıyla meydana gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.