Pazartesi , Aralık 5 2016
Başlangıç / Sorular / Anlamını bilmeden yaptığımız ibadetlerin durumu

Anlamını bilmeden yaptığımız ibadetlerin durumu

Sponsorlu Bağlantılar

Anlamını bilmeden yaptığımız ibadetlerin durumu

Soru

Merhaba, Kur`an insanlara indirilme amacı okunması ve anlaması ve yayılması için indirilmiştir. Günlük yaşantımızda yaptığımız ibadetlerde ayetleri sureleri namazlarımızda anlamlarını bilmeden okuduğumuzda sadece hislerimizle inandığımızda sorumluluk altına girmiyor muyuz? Benim Hristiyan tanıdığım insanlar bana siz anlamadığınız bir dinin peşinden gidiyorsunuz diyorlar. Yani okuduğumuz ayet ve surelerin anlamlarını bilmeden yaptığımız ibadetlerin durumu nedir?

Cevap

Merhaba kardeşim. Asıl itibarıyla her namaz kılan veya arapçasından bir dua okuyan kimse mutlaka anlamını ilk fırsatta öğrenmelidir. Doğru olan budur. Ancak fetva açısından kılınan namazlar veya okunan kuranı kerimin sevabı olduğu sahihtir ve alimlerimizin görüşü de böyledir. Bir hadisi şerifte şöyle geçmektedir: İbni Mes’ud (ra) anlatıyor: “Hz Peygamber’i (sas) dinledim. Şöyle diyordu: Kur’an-ı Kerim’den tek harf okuyana bile sevap vardır. Her sevap on misliye kayda geçer. “Elif Lam Mim bir harftir demiyorum aksine Elif bir harf, Lam bir harf, Mim bir harftir”(Tirmizi , Sevabü’l Kur’an 16, 2912)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir yorum

  1. Tesekkur ederim Allah dinimizi hakkiyla dogru telaffuz edenlerden eylesin insallah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.