Pazar , Aralık 4 2016
Başlangıç / Sorular / Akli ilimler nelerdir

Akli ilimler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Akli ilimler nelerdir

Soru

Selamun aleykum hocam. Akli ilimler nelerdir? Akli ilimler hakkında bilgi istiyorum lütfen kısaca bilgi verebilir misiniz.

Cevap

Aleykum selam. Akli ilimlerden bahsedilince dini ilimlerle birlikte açıklanması gereklidir. Genel olarak ilimler ikiye ayrılır.

1- Akli ilimler,
2- Nakli ilimler.

Fizik, kimya, matematik, edebiyat gibi tecrübi ilimlere, akli ilimler denir. Tefsir, kelâm, hadis, fıkıh gibi ilimlere de nakli ilim veya din ilimleri denir.

Akli ve Dini ilimler hakkında açıklama:
Aklî bilimler devamlı eşyanın özelliklerini keşif ve insan ihtiyaçlarına göre gelişme kaydettiği için kesin bilgi sayılmazlar. Her zaman değişim göstererek gelişme kaydederler. Ancak dîni ve vahiyle bizlere peygamberlerin haber verdiği bilgiler kesindir ve saf hakikati ifade ettikleri için asla değişmezler, ancak insanların anlayışları farklı olduğu ve bilgileri eksik olduğu için yanlış anlama ve yorumlamalarla gerçeğin ve hakikatin suretini değiştirirler. Bundan farklı düşünceler ve mezhepler ortaya çıkar. Gerçek ve hakikat tam olarak anlaşılırsa bu ihtilaflar ortadan kalkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Teşrik tekbiri kazası

Sponsorlu Bağlantılar Teşrik tekbiri kazası Soru Selamun aleykum hocam. Teşrik tekbirleri unutulunca getirilmesi gereken günler …

Namazda tekbir almak

Sponsorlu Bağlantılar Namazda tekbir almak Soru Vitirde sureyi unutup Allaha ekber deyip ara tekbiri verip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.